Shiroabhyanga – masaż ajurwedyjski

Wykonywany w pozycji siedzącej, ale można również wykonywać go w pozycji leżącej, obejmujący masaż głowy, pleców, karku i twarzy. Zabieg rozlużniający i odprężający, pozwalający zredukować spięcia zwłaszcza w obręczy barkowej oraz karku. Masaż ten, pozwala rozlużnić często napięte mięśnie twarzy i głowy, przynosi głębokie ukojenie i relaks. Shirodhara ma zatem działanie relaksacyjne oraz lecznicze.

Wpływa na rozluźnienie mięśni, niweluje bóle głowy, bóle migrenowe oraz dyskomfort psychiczny, uspokaja umysł, poprawia koncentracje, oraz pomaga w odzyskaniu dobrego samopoczucia. Wspomaga łagodzenie stanów nerwowych, lękowych, oraz wszelkich stanów przemęczenia. Wpływa dobroczynnie na kondycję włosów oraz skórę twarzy.

Zastosowanie ciepłych olejków ajurwedyjskich, dodatkowo zwiększa odczucia przyjemności, jednocześnie działając pielęgnacyjnie i odżywczo na skórę oraz włosy.Olej do masażu jest bowiem, wzbogacony odpowiednimi ziołami, które wpływają na wzmocnienie oraz zdrowy wygląd włosów i skóry.

Według Ajurwedy, głowa jest najważniejszym ośrodkiem energii w naszym ciele. Regularny masaż głowy, wpływa zatem dobroczynnie na stymulowanie i pracę tego centrum energetycznego.